sobota 27. března 2021

Eggbot na Arduinu...


Pokud někdo hledá pouze návod v češtině na použití Eggbota, kterého si koupil nebo sestavil, tak si klikněte na [odkaz na návod].

Snadné kreslení na vajíčka, vánoční koule, žárovky, baňky, pingpongové míčky.

Konstrukce, složení, zapojení jsou podrobně popsána v původním klonu Eggbota viz [1],  ale pro samotný tisk použijte vylepšení s větší a pohodlnější krabičkou [2], kde je opět celé sestavení podobně popsáno. Doporučuji lepší rameno pro pero s pružinkou [3], která vyřeší vůli v převodovce motoru.

Pokud použijete krokové motorky na 5V, bude celé zařízení napájené z USB.

Seznam dílů:
– nejlevnější klon Arduino UNO s USB převodníkem CH340G [4]
– 2× krokový motor 28BYJ-48 [5
– 2× řadič pro krokový motor s ULN2003  [6]
– micro servo SG90 [7]
– 2× ložisko 608ZZ [8]
– kondenzátor 10µF (stačí téměř jakýkoli)

Podrobný návod k ovládání, balík potřebných programů a nějaké vzory k vykreslení viz [9].

Potřebujeme firmware Eggduino, program pro Arduino uvnitř eggbota, přepsaný tak, aby opravdu přesně fungoval s výše uvedenými komponenty. Obvod předmětu pro kreslení vychází přesně 3220 pixelů. Funkční verze stažení viz [10].
Po úspěšném nahrání firmware (přes Arduino IDE) je nutné připojit nějaký kondenzátor (10µF) mezi RESET pin a zem GND. Kondenzátor zabrání resetu Arduina a umožní tisk z programu Inkscape. Bez zapojeného kondenzátoru není možná komunikace po USB.Složit a odladit mechaniku je jako vždy náročnější než odladit elektroniku. Nesmí být téměř žádná vůle v kloubu držáku pera zvedaného pacičkou serva. Problém je, že to musí být volné natolik, aby pero volně klesalo i při maximálním vyklonění. 
jednoduchá vizualizace instrukcí ke složení eggbota