_@¡ použijte menu „FILTROVAT TÉMA...“ pro výběr
[fotky]
Na stůl se mně dostalo PMD 85-2 z roku 1986. Počítačů PMD bylo v Československu vyrobeno 14200 kusů viz [stránka] z knihy [Jak obehrát železnou oponu], kterou můžu jen doporučit.
Architektura počítače je velmi podrobně popsána v [článku] na serveru root.
Proč se s takovým starým krámem vůbec zabývám? Střední škola [spsoa-ub] udržuje „muzeum starých počítačů,“ které nazýváme Síní slávy (podle filmu Síť z roku 1995). Tohle je další přírustek a je nutné, aby bezchybnatě fungoval.
Osobně mám historické počítače rád, ale reálně nemám vyjasněný postoj k původního historickému hardware, který je a bude pořád tak trochu trnem v patě. Dávám přednost emulátorům, které jsou dokonalé a velmi usnadňují vývoj pro staré platformy.
Stav po otevření. Pravdou je, že kdybych to zapnul, tak to zničím. Stačilo vše očistit, na desce s elektronikou odstranit pár zkratů, pak vyměnit jeden tantalový kondenzátor a zase běží jako dřív.
Pro zapnutí vyžaduje tři napájecí napětí +12V a ±5V. Inu, procesor Intel 8080 z roku 1974, který Tesla vyráběla pod označením MHB8080A. Není jisté, že šlo o nelicencovaný klon; je to tak půl na půl; v rámci RVHP bylo možné okopírovat a neřešit prává, ale Intel měl několik podivných smluv s NDR a Maďarskem.
Nahrávání programů z kazety je nepříjemná komplikace, ale vše krásně řeší „cartridge“ ROM modul, který obsahuje BASIC-G, PASCAL a spoustu dalšího software. Náhodný nákup od slovenských priateľov na [aukro].
Největší bolest byla klávesnice, takže každou klávesu vyndat a vyřešit. Postup viz [dexovo.cz], ale klávesy jsem nelepil. Nechají se znovu zatavit.
Běžná provozní teplota. Tahle verze PMD-85 už nehřeje jako ta první, která měla paměti z CCCP.
Klasická sestava TV Merkur s AV vstupem a monofonní magnetofon SP210.