_@¡ použijte menu „FILTROVAT TÉMA...“ pro výběr

DIY gramofon: řemínek nebo přímý pohon?

 

[fotky]
data pro [3Dtisk] pro gramofon s řemínkovým pohonem (pro přímý pohon nám stačí vytisknout raménko pro přenosku/tonearm).

Má smysl postavit si doma gramofon? Jaké drobnosti musíme vyřešit, aby nám  to slušně hrálo? 

Přenoska gramofonu
MG09 Sanyo [hadex]. Pro běžné použití je naprosto dostatečná.

Předzesilovač a korekce
Předzesilovač pro magnetodymanickou přenosku jsme už řešili viz [blog]. Taky se dá koupit docela použitelné řešení jako [stavebnice]; přidáme korekční předzesilovač basy/výšky, které u gramofonu považuji za nezbytnost, postačí [stavebnice].

Napájení předzesilovačů 
S běžným spínaný napájecím adaptérem (9V nebo 12V) by mohlo docházet k rušení, proto je nejprve připojen zvyšující izolovaný DC-DC měnič a pak teprve lineární stabilizátor LM317. Tím zcela obcházíme možnost rušení ve slyšitelném pásmu.

Řemínkový pohon
Vyžaduje motor a řemínek. Stačí jakýkoli motor pro gramofon. Řemínek 3D tisk z TPU, tištěno bez spojů, najednou v režimu váza.
Kalibrace přesných otáček pomocí magnetů a hallovy sondy.

Řešení se neobešlo bez servačníku – obřího těžkého kusu železa, deset milimetrů tlustý ocelový kryt z bojleru. Bez něho nelze udržet přesné otáčky.

Výsledek je skvělý, hraje dle představ, má jenom jednu nedokonalost. Je to obří věc, která zabírá cenné místo, které by v pracovně chybělo. Přišel jsem jen na dvě řešení
vertikální gramofon – který je působivý, ale toto řešení necháme profesionálům

Přímý pohon
    Druhá možnost je gramofon s přímým náhonem, kde uprostřed pod gramofonou deskou je motor, který bude přímo deskou otáček, tedy unášecí talíř může být minimalistický třeba jen deset centimetrů v průměru. Volím krokový motor NEMA-17, kterých má každý 3D tiskař v šuplíku několik.
hotové řešení s přímým pohonem

malý unášecí talíř vyžaduje středovou zátěž a pak vše funguje jak má


Jak přesné otáčky nám dá krokový motor
    Ovladač motoru TMC 2209, MCU zvoleno náhodně Raspberry Pi Pico [program]. Při nastavení času bylo potřeba postupovat experimentálně, protože prakticky záleží na každé prodlevě vznikající při volání podprogramu nebo opakování smyčky. Výsledná přesnost řízení krokového motoru vyšla zajímavě viz [měření].

        Výsledek nezabírá místo, hraje skvěle a určitě neplánuji změnu – možná někdy dáme přenosku s vyšším frekvenčním rozsahem a elektronkový předzesilovač.

Jak funguje 3D tištěné raménko přenosky / tonearm
ač takto jednoduché, funguje dostaečně; časem snad vytisknu lepší a nastavitelné