_@¡ použijte menu „FILTROVAT TÉMA...“ pro výběr

Teplotní závislost napěťové reference...

Teplotní stabilita různých referencí jednoduchého proudového zdroje 

 Jednoduchý proudový zdroj třeba pro LED, který potřebuje nějak získat referenční napětí.  
soubory LTSpice ke stažení [zde]

    Zleva: Použita přesná napěťová reference TL431, zenerova dioda, úbytek na dvou diodách a druhý tranzistor jako reference. Všechny modely součástek obsahují teplotní závislosti, takže lze spustit simulaci pro různé teploty. Použitý bipolární tranzistor je teplotně závislý, takže mít přesnou referenci, která se s tím umí vypořádat se hodí.
    Spuštěno pro několik teplot v rozsahu –10°C...150°C.

Jaká je teplotní stabilita zenerovy diody

    Použitím správné zenerovy diody se dá výrazně vylepšit její teplotní stabilita. Do asi 4.7V u zenerovy diody probíhá tunelový průraz, který vykazuje výrazný záporný teplotní koeficient. Nad asi 4.7V  probíhá lavinový průraz, který má kladný teplotní koeficient. No a u zenery kolem 4.7V se dějí oba a vzájemně se trochu stabilizují.
    Použití zenerovy diody jako napěťové reference není úplně vhodné, protože „průraz diody“ šumí mezi 1μV-1mV, což může být velký problém třeba jen pro běžný audio zesilovač natož třeba pro přesný DA převodník. Mělo by se to dát částečně eliminovat připojením kondenzátoru 1–100nF paralelně k zenerově diodě.
    Existují dva různé efekty regulace napětí, které se dějí při průrazu zenery. Pod asi 4,7 V dominuje tunelový průraz/zenerův efekt a má teplotní koeficient asi -3 mV/C. Kolem 8V zcela převládne lavinový průraz a ten má kladný teplotní koeficient a velikost koeficientu roste s průrazným napětím.

    Někde v rozsahu 4,7V až 6,8V jsou součástky, které lze nastavit na teplotní koeficient blízko 0 mv/C, ale pouze nalezením optimálního proudu. Dá se získat poměrně dobrou regulaci v rozsahu možná +/-5°C. 
    Simulace dala rozsah  55mV pro zeneru 4V7 a 66mV pro 5V6 v rozsahu 0–120°C.

Zdroje:

[1] wikipedie
[cvičení] nejlepší bude si to reálně změřit 
[3] [4
[5] jak to funguje při velmi nízké teplotě 300–93K
[6] řešení teplotní kompenzace zenery z roku 1967
[7] teorie a design