úterý 2. března 2021

MP Mini Delta...

Původ fotografie a recenze viz [1]

Monoprice Mini Delta
    Malinká delta tiskárnička. Tiskový prostor velikosti hrnku na kávu. Pořídil jsem bazarový kus a jsem překvapený, jak kvalitní kus hardware to je. Po pár úpravách funguje skvěle.  Výrobce uvádí možnost tisku PLA a ABS. Ale pro tisk ABS nebo mého oblíbeného ASA potřebujeme vyhřívanou podložku alespoň 90°C a to tahle delta v základu neumí. Je k ní zdroj 12V / 5A, který zvládne udržet podložku maximálně na padesáti stupních.

Úpravy byly potřeba vlastně jenom dvě. Jedna softwarová a jedna hardwarová. 

(1) Změna firmware
    Verze firmware Marlin pro MPMD [2]. Veškerá aktualizace proběhla naprosto bez problémů a přesně podle návodu. Stránky výrobce [3] nabízí podporu řešení všech starostí i aktuální originální firmware. Je fajn to vědět, kdyby z nějakého důvodu selhal pokus o nahrání něčeho alternativního. 
Marlin4MPMD nabízí verzi podle toho, jaký používáte zdroj k tiskárně. Jestli 5A zdroj nebo 10A. 

(2) Externí napájení a spínání vyhřívané podložky
    Zvýšení teploty podložky. Podložku na 100°C s napájením 12V prostě dostat nelze.
    K tiskárně je dodán zdroj 12V/5A.
    Reálná spotřeba tiskárny je v součtu kolem 12A. Info [tady].
        – hotend 40W = 12v (3,3A)
        – tři krokové motory  12v 0.8A každý = 12V (2,4A)
        – motor extruderu 12v (1A)
        – dva ventilátory 12V 0,1A každý = 0,2A
        – ztráty na modulu řízení krokových motorů ~ 12W tepla = 12V 1A
        – vyhřívaná podložka 40W = 12V 3.3A

Spínání vyhřívání podložky je řešeno přímo ze základní desky. Protože tiskárna má v základu zdroj 5A, tak přepíná mezi vyhřívání hotendu a podložky. Nikdy nevyhřívá obé naráz.
další info viz [4]

Připojen výkonový PWM spínač z hadexu za 25korun [5].   Mít mosfet spínač pro vyhřívání podložky je nezbytné a vhledem k tomu, že mám v plánu vyměnit vyhřívání hotendu za 50W/12V, tak mám zrovna přichystané i externí spínání topení hotendu.
Důležité je vyloučit možnost, že mosfet zůstane trochu otevřený a podložka nebo hotend budou neplánovaně a neřízeně topit.

tisk materiálů vyžadující horkou podložku vyřešen

Vyrovnání podložky
    Podložka je z hliníku a při zahřátí se zvětšily aretace v uložení tak, že se podložka nemohla pohybovat. Tři uložení provrtány průměrem 6mm. Je to vyřešeno chytře, kdy podložka leží na třech spínačích. Pro takto malý rozměr je to řešení dostatečné. Vzdálenost tiskárna měří tak, že kontaktně tryskou zobe do podložky a mačká spínače. Zajímavý způsob řešení srovnání tiskové podložky pro tuto tiskárnu viz [6].

Tryska. V základu je tryska 0.4mm. Protože tuto tiskárnu chci používat především k tisku malých a detailních věcí, tak pro lepší rozlišení v ose X/Y bylo potřeba vyměnit trysku za průměr 0.2mm.
Nějaké další výtisky z Monoprice Mini Delta – jsou to ty zelené figurky viz [tisk miniatur].